Календар

29
квітня

Святкує своє 47-річчя літературознавець і перекладач Юрко Прохасько. Запрошуємо до перегляду програми за його участі на каналі UKRLIFE.TV.

28
квітня

Нині виповнилося би 67 років поету Михайлу Генделєву. Тут Ви маєте змогу прочитати інтервю з ним, опубліковане у журналі «Лехаим» (рос.мовою).

27
квітня

112 років тому народився письменник і журналіст Юліан Стрийковський. Радимо до прочитання статтю Христини Брюховицької «Стрийковський – Стрий у прозі».

26
квітня

Сьогодні виповнилося би 79 років математику, публіцисту, дисиденту Леоніду Плющу. Тут Ви можете ознайомитися зі статтею Сергія Грабовського про його життя та діяльність.

26
квітня

103 роки тому народився письменник Бернард Меламуд. Пропонуємо до прочитання його оповідання «Натурщица» (рос.мовою), опубліковане в журналі «Лехаим».

24
квітня

Нині 62-річчя святкує відомий журналіст, документаліст, телеведучий Юрій Макаров. Тут Ви можете подивитися випуск програми «Люди. Hard Talk» за його участі.

22
квітня

Сьогодні святкує свій День народження художник Олександр Міловзоров. Радимо до ознайомлення невеликий текст про його творчість.

20
квітня

У цей день виповнилося би 97 років поету та журналісту Хаїму (Юхиму) Бейдеру. Радимо до прочитання листи Леоніда Первомайського до нього, опубліковані в альманасі «Эгупець’18»

17
квітня

Нині святкує свій День народження письменниця Синтія Озік. Тут Ви можете ознайомитися з фрагментами її праці «Метафори і пам’ять. Вибрані есеї».

17
квітня

Свій ювілей святкує українська художниця та режисер-мультиплікатор Олена Касавіна. Пропонуємо подивитися мультфільм її авторства «Бабусині казки» (рос.мовою).

15
квітня

У цей день святкує свій День народження кінорежисер Роман Балаян. Запрошуємо до перегляду програми за його участі на каналі UKRLIFE.TV.

12
квітня

Сьогодні свій День народження святкує знаний український філософ Мирослав Попович. Пропонуємо до прочитання його інтерв’ю у рамках проекту The Ukrainians.

9
квітня

У цей день 105 років тому народився дисидент, правозахисник і літературознавець Лев Копелев. Тут Ви можете ознайомитися з фрагментом його мемуарів  «Беда и вина» (рос.мовою).

9
квітня

Сьогодні виповнюється 146 років із Дня народження скульптора Ісака Іткінда. Радимо до прочитання статтю Григорія Анісімова «Ван Гог в скульптуре» про творчість митця (рос. мовою).

9
квітня

63 роки тому народився мистецтвознавець, іконописець та музикант Левко Скоп. Тут Ви можете ознайомитися з його інтерв’ю у рамках проекту The Ukrainians.

8
квітня

Нині виповнюється 68 років дисиденту та громадському діячу Василю Овсієнку. Запрошуємо до перегляду програми за його участі на каналі UKRLIFE.TV.

7
квітня

57 років виповнюється публіцисту, краєзнавцю Ігорю Гольфману (псевдонім – Езра Книжник). Радимо для прочитання його статтю «В конкурентной борьбе», надруковану в журналі «Антиквар», №12, 2011 (рос. мовою).

7
квітня
У цей день святкує свій День народження філолог та культуролог Вольф Москович. Тут Ви можете ознайомитися з його статтею «Directions in Modern Yiddish Lexicography», опублікованою у збірнику «Jews and Slavs’22».
7
квітня
65 років виповнюється літературознавцю, історику, письменнику та журналісту Геннадію Естрайху. Пропонуємо прочитати його розвідку «Київ. Мудреці та літературна молодь», опубліковану в альманасі «Єгупець’20».
6
квітня
Сьогодні святкує своє 91-річчя знаний історик, дослідник проблематики Голокосту Єгуда Бауер. Запрошуємо до ознайомлення з його статтею «Форми єврейського опору під час Голокосту» (зі збірки «Поза межами розуміння. Філософи та богослови про Голокост»).
2
квітня
Нині свій День народження святкує історик і публіцист Шимон Редліх. Тут Ви можете прочитати фрагмент його книги «Разом і нарізно в Бережанах. Поляки, євреї та українці, 1919–1945».
1
квітня
46 років виповнюється журналісту, історику, публіцисту Вахтангу Кіпіані. Пропонуємо до перегляду випуск програми на UKRLIFE.TV за його участі.
29
березня
109 років тому народився поет Шике Дріз. Запрошуємо до прочитання його віршів у перекладі Валерії Богуславської.
22
березня
У цей день святкує свій День народження лікарка, політик, співачка, громадський діяч Ольга Богомолець. Тут Ви можете почитати про творчу сторону її особистості та послухати пісні в її виконанні.
19
березня
Нині святкує свій День народження видатна українська письменниця і поетеса Ліна Костенко. Пропонуємо Вам нагадати собі милозвучність її чудових віршів.
18
березня
85 років тому народився Фрідріх Горенштейн – письменник, драматург, сценарист, який написав сценарії до стрічок «Соляріс» Андрія Тарковського та «Раба кохання» Микити Міхалкова. Тут Ви можете ознайомитися з фрагментами українського перекладу його оповідання “Дім із башточкою” (переклала Катерина Сінченко).
16
березня
У цей день 127 років тому народився театральний актор і режисер Соломон Міхоелс. Запрошуємо до прочитання статті про обставини його загибелі (журнал “Лехаим”).
15
березня
Сьогодні виповнюється 114 років із Дня народження рабина Давида Кахане. Тут Ви можете знайти повний текст його книги “Щоденник Львівського гетто. Спогади рабина Давида Кахане”.
11
березня
123 роки тому народився живописець, графік, театральний художник Ісак Рабинович. Пропонуємо для ознайомлення його біографічні відомості та приклади робіт.
11
березня
Сьогодні святкує своє 85-річчя філолог, літератор та колекціонер Яків Бердичевський. Запрошуємо до прочитання фрагменту його праці “Народ книги. К истории еврейского библиофильства в России” (рос.мовою).
11
березня
Нині 72 роки виповнюється відомому економісту, публіцисту та президенту Центру економічного розвитку Олександру Пасхаверу. Тут Ви можете переглянути відеозапис розмови Леоніда Фінберга з ним у рамках програми на UKRLIFE.TV.
6
березня
Сьогодні виповнилося би 82 роки літературознавцю та перекладачу Шимону (Симону) Маркішу. Запрошуємо до ознайомлення зі спогадами його сина Марка (ієромонаха Макарія) про батька (рос.мовою).
6
березня
108 років тому народився філософ, поет та письменник-сатирик Станіслав Єжи Лєц. Тут Ви можете почитати його афоризми з книги «Незачесані думки».
4
березня
Сьогодні виповнюється 103 роки із Дня народження поетеси та письменниці Рахіль Баумволь. Наводимо приклади її віршів у перекладі Валерії Богуславської (опубліковано в «Антології єврейської поезії»).
3
березня
Нині своє 60-річчя святкує релігієзнавець, публіцист, громадський діяч Віктор Єленський. Пропонуємо до прочитання його статтю «Українське релігієзнавство та його проблеми».
2
березня
158 років тому народився видатний письменник Шолом-Алейхем. Радимо  Вам подивитися випуск програми на UKRLIFE.TV, в якому Олександра Уралова розповідає про свій переклад «Тев’є-молочника».
19
лютого
Виповнюється 117 років із Дня народження художника-авангардиста та графіка Олександра Лабаса. Тут Ви можете переглянути текст про його життя та творчий доробок.
19
лютого
118 років тому народився художник, графік та скульптор Марк Епштейн. Пропонуємо для ознайомлення текст про його життєвий та творчий шлях.
19
лютого
Нині виповнилося би 95 років історику, публіцисту, дипломату, громадському діячу та лауреату звання Праведник світу інституту Яд ва-Шем Владиславу Бартошевському. Тут Ви маєте змогу ознайомитися із записом розмови Анджея Фрішке з ним (опубліковано в альманасі «Єгупець’24»).
18
лютого
30 років виповнюється критику, літературознавцю, письменнику Дмитру Дроздовському. Радимо для прочитання його рецензію на книгу Світлани Алексієвич “Час second-hand (кінець червоної людини)”.
16
лютого
У цей день святкує День народження художник Яким Левич. Пропонуємо для ознайомлення приклади його робіт на порталі віртуального музею “Київська колекція”.
16
лютого
Сьогодні своє 85-річчя святкує письменник і поет Аарон Аппельфельд. Тут Ви можете прочитати інтерв’ю з ним, опубліковане у журналі “Лехаим”. 
15
лютого
Нині 94 роки виповнилося би відомій громадській діячці та правозахисниці Олені Боннер. Запрошуємо для ознайомлення з фрагментом її діалогів із Андре Ґлюксманом
14
лютого
У цей день 145 років тому народився священник та богослов от. Олександр Глаголєв, який виступав проти антисемітизму та єврейських погромів. Радимо до прочитання розвідку Влада Головіна та Олега Гавриша про його життєвий шлях.
13
лютого
151 рік тому народився філософ Лев Шестов (Шварцман Лев Ісакович). Тут Ви можете ознайомитися з його життєписом.
13
лютого
Сьогодні святкує свій День народження письменник, сценарист та драматург Богдан Жолдак. Пропонуємо до перегляду сюжет про український кінематограф на UKRLIFE.TV за його участі.
12
лютого
Нині святкує своє 45-річчя відомий український філософ Вахтанг Кебуладзе. Запрошуємо до прочитання його есею “Контрабанда розуму” (зі збірки “Чарунки долі”).
11
лютого
130 років тому народився письменник, драматург та філософ Сигізмунд Кржижановський. Пропонуємо для ознайомлення фрагмент його збірки коротких оповідань “Скарбничка образів” (рос.мовою).
8
лютого
139 років тому народився видатний єврейський філософ і теоретик сіонізму Мартін Бубер. Тут Ви маєте змогу ознайомитися з фрагментом українського перекладу його книги “Я і Ти. Шлях людини за хасидським вченням”.
6
лютого
Сьогодні святкує 55-річчя кінознавець, кандидат мистецтвознавства, продюсер Юрій Морозов. Радимо до прочитання передмову до книги «Екранний світ Сергія Параджанова», упорядником якої він є.
3
лютого
Сьогодні виповнилося би 84 роки літературознавцю та кінокритику Роману Корогодському. Пропонуємо для ознайомлення фрагмент із його книги «До брами світла», присвячений Сергію Параджанову.
2
лютого
Нині святкує свій ювілей українська дослідниця, історик Людмила Гриневич. Тут Ви маєте змогу прочитати текст Людмили та Владислава Гриневичів «Євреї України в роки революції та Громадянської війни».
2
лютого
У цей день виповнилося би 88 років художнику Олексі Захарчуку. Радимо до прочитання текст Георгія Духовичного про нього, опублікований в альманасі «Єгупець’25» (рос.мовою).
2
лютого
Сьогодні виповнилося би 82 роки художнику українського андеграунду Вадиму Ігнатову, який зовсім нещодавно залишив цей світ. Запрошуємо до ознайомлення з його біографічними відомостями та творчим доробком.
28
січня
Вітаємо з ювілеєм поетесу, редакторку та перекладачку Богдану Матіяш. Тут Ви можете подивитися запис її розмови з Леонідом Фінбергом на Ukrlife.tv щодо виходу книги “Капелюх на воді”.
24
січня
Нині святкує свій День народження відомий історик Жанна Ковба. Пропонуємо для ознайомлення текст її монографії «Людяність у безодні пекла. Поведінка місцевого населення Східної Галичини в роки “Остаточного розв’язання єврейського питання”».
24
січня
Вітаємо з Днем народження письменника Сашка Ірванця. Радимо до прочитання текст його рецензії на книгу “Антологія єврейської поезії. Українські переклади з їдишу”.
24
січня
Сьогодні виповнюється 105 років із Дня народження художника та графіка Давида Гобермана. Тут Ви маєте змогу ознайомитися з його біографією.
18
січня
Нині вітаємо з Днем народження знану перекладачку та поетесу Валерію Богуславську. Запрошуємо до прочитання віршів Давида Гофштейна в її перекладі (опубліковано у збірці “Високе дерево. Вибрані переклади з їдишу”).
15
січня
Сьогодні виповнюється 126 років із Дня народження видатного поета Осипа Мандельштама. Пропонуємо для ознайомлення фрагмент із книги Андрія Пучкова «”Киев” Осипа Мандельштама в интонациях, пояснениях, картинках» (рос.мовою).
12
січня
Сьогодні виповнюється 111 років із Дня народження філософа Емануеля Левінаса. Тут Ви можете переглянути текст про його життєвий шлях і наукові досягення.
9
січня
144 роки тому народився поет Хаїм Нахман Бялик. Запрошуємо до прочитання його віршів, опублікованих в “Антології єврейської поезії”.
6
січня
Нині виповнилося би 79 років Василю Стусу – одному з найвідоміших українських поетів, дисиденту та політв’язню. Пропонуємо для ознайомлення фрагмент  ілюстрованого календаря, присвяченого його творчості.
4
січня
117 років тому народилася письменниця Дебора Фоґель. Тут Ви можете прочитати уривки зі збірок її поезій “Фігури днів” та “Манекени” у перекладі Юрка Прохаська.
4
січня
Нині святкує свій День народження Мирослав Маринович – один із найбільших моральних авторитетів сучасної України, автор багатьох текстів, які стали знаковими для українського суспільства. Хочемо нагадати нашим читачам його твір табірних часів “Євангеліє від юродивого”.
3
січня
Сьогодні виповнюється 111 років із Дня народження письменника, поета, драматурга та перекладача Романа Брандштеттера. Радимо ознайомитися з перекладами його віршів (рос. мовою).
2
січня
181 рік тому народився видатний письменник та основоположник сучасної світської літератури мовою їдиш Менделе Мойхер-СфорімТут Ви можете переглянути текст знаних дослідників про його творчість (рос. мовою).
2
січня
Вітаємо з уродинами філософа та виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження» Джорджа Сороса Євгена Бистрицького. Запрошуємо до ознайомлення з його текстом передмови до книги “Національна ідентичність та громадянське суспільство”.
1
січня
103 роки тому народився перекладач та поет Абрам Кацнельсон. Радимо Вам до прочитання його переклади віршів Шлойми Чернявського.
1
січня
Нині виповнилося би 98 років Мареку Едельману – громадському діячу, лікарю, одному з лідерів повстання у Варшавському гетто. Тут Ви можете прочитати уривки з його спогадів та інтерв’ю.
1
січня
Сьогодні святкує свій 57-й День народження визначний український інтелектуал, історик та громадський діяч Ярослав Грицак. Пропонуємо Вам ознайомитися з його текстом “Голокост – це українське питання”.
28
грудня
124 роки тому народився збирач і дослідник єврейського музичного фольклору Мойсей Береговський. Радимо прочитати текст про його діяльність та творчий доробок (рос.мовою).
27
грудня
Сьогодні виповнюється 108 років із Дня народження письменника Натана Забари. Запрошуємо до ознайомлення з його історичним оповіданням “На перехрестях доріг” (опубліковано в альманасі “Єгупець’21”).
22
грудня
127 років тому народився відомий живописець, скульптор і театральний художник Натан Альтман. Тут Ви маєте змогу ознайомитися з його біографією та прикладами робіт.
20
грудня
Сьогодні виповнюється 133 роки з Дня народження поета Мані Лейба. Пропонуємо до прочитання його вірші в українському перекладі.
19
грудня
Нині святкує свій День народження знана українська письменниця Марія Матіос. Тут Ви можете прочитати літературознавчу розвідку Ярослава Голобородька про її творчість.
19
грудня
У цей день виповнилося би 97 років перекладачу та літературознавцю Миколі Лукашу. Запрошуємо ознайомитися з його перекладами віршів Давида Гофштейна.
19
грудня
Сьогодні виповнилося би 70 років відомому колекціонеру та мистецтвознавцю Ігорю Диченко, чию колекцію було подаровано місту Києву та передано на зберігання в “Мистецький арсенал”. Радимо до прочитання його статтю “Гравітація абсурду”, опубліковану в газеті “День”.
15
грудня
Нині святкує своє 46-річчя перекладач, літературний критик, есеїст Олександр Бойченко. Тут Ви можете переглянути відеозапис розмови Леоніда Фінберга з ним на каналі UKRLIFE.TV.
13
грудня
У цей день виповнилось би 88 років відомому дисиденту, письменнику і громадському діячу Євгену Сверстюку. Пропонуємо ознайомитися з фрагментом книги Романа Корогодського “До брами світла” про нього.
12
грудня
Сьогодні виповнюється 120 років із Дня народження письменника, поета та перекладача Іцика Кіпніса. Тут Ви маєте змогу побачити випуск програми “Вулицями Києва”, в якому Олександра Уралова розповідає про життєвий та творчий шлях митця.
12
грудня
111 років тому народився письменник, журналіст та воєнний кореспондент Василь Гроссман. Пропонуємо переглянути запис відеоблогу Леоніда Фінберга про нього.
10
грудня
Сьогодні виповнилося би 79 років філологу, культурологу, філософу Сергію Авєрінцеву. Запрошуємо до прочитання його тексту про радянське минуле (рос.мовою).
7
грудня
Нині виповнюється 121 рік із Дня народження поета та письменника Переца Маркіша.  Тут Ви можете прочитати текст Леоніда Кациса про нього із журналу “Лехаим” (рос.мовою).
5
грудня
131 рік тому у цей день народився громадський діяч, історик Соломон Гольдельман. Радимо переглянути текст історика Павла Гая-Нижника про його життєвий шлях.
3
грудня
Сьогодні виповнюється 118 років із Дня народження живописця, графіка, актора Соломона Нікрітіна. Тут Ви можете ознайомитися з короткою біографією митця та прикладом його роботи.
2
грудня
Сьогодні святкує свій ювілей відомий громадський діяч і дисидент Йосиф Зісельс. Радимо до прочитання його інтерв’ю на каналі Еспресо.ТV на тему примирення між народами у ХХ столітті.
1
грудня
Нині святкує свій ювілей Мойсей Фішбейн – поет та перекладач. Відкрийте для себе його переклади віршів Райнера Марії Рільке з німецької мови.
28
листопада
Сьогодні виповнюється 66 років поету, публіцисту та перекладачу Борису Херсонському. Тут Ви можете прочитати його інтерв’ю на тему пам’яті про Бабин Яр.
27
листопада
У цей день святкує свій День народження Клод Ланцман – журналіст, режисер-документаліст, автор стрічки “ШОА” . Радимо ознайомитися з текстом про його життєвий та творчий шлях.
26
листопада
Нині святкує своє 52-річчя театральний актор, режисер, драматург і телеведучий Владислав Троїцький. Пропонуємо до прочитання текст Сергія Васильєва про заснування ним театру “ДАХ”.
25
листопада
Сьогодні виповнюється 135 років із Дня народження живописця і графіка Абрама Маневича. Запрошуємо до ознайомлення з біографією та прикладами творів митця.
23
листопада
96 років тому народився відомий поет і перекладач Пауль Целан. Тут Ви можете ознайомитися з відеозаписом розмови Петра Рихла та Леоніда Фінберга про творчість митця.
22
листопада
Сьогодні виповнюється 126 років із Дня народження живописця, графіка та архітектора Еля (Еліезера) Лисицького. Запрошуємо до перегляду його робіт.
21
листопада
116 років тому народився історик, педагог та громадський діяч Емануель Рінґельблюм. Тут Ви можете ознайомитися з текстом Рути Саковської про його архів.
18
листопада
Нині святкує свій 81-й День народження педагог, історик, голова Всеукраїнської асоціації євреїв — колишніх в’язнів гетто і нацистських концтаборів Борис Забарко. Пропонуємо до прочитання його текст “Україна між минулим і майбутнім” із книги Йоганнеса Шваліни “Мовчання говорить…”.
17
листопада
Сьогодні відзначає свій День народження перекладачка, поетеса, критик та літературознавець Маріанна Кіяновська. Запрошуємо ознайомитися з її передмовою та перекладами віршів Юліана Тувіма.
15
листопада
У цей день святкує свій 50-річний ювілей письменник та літературознавець Дмитро Стус. Тут Ви можете подивитися презентацію його книги “Василь Стус: життя як творчість”.
12
листопада
Сьогодні виповнюється 63 роки Євгену Захарову – голові правління Української Гельсінської спілки з прав людини, директору Харківської правозахисної групи. Радимо подивитися відеозапис подіумної дискусії “Просвітник із Києва. Лев Копелев: Україна, Росія, Німеччина” за його участі.
11
листопада
У цей день виповнюється 126 років із Дня народження поета Лейба Квітка. Пропонуємо ознайомитися з його віршами, опублікованими в “Антології єврейської поезії”.
11
листопада
Нині святкує свій ювілей знана польсько-українська дослідниця та перекладачка Оля Гнатюк. Запрошуємо до прочитання фрагментів із її книги “Відвага і страх”.
6
листопада
Сьогодні виповнюється 126 років із Дня народження поета Лейба Найдуса. Тут Ви можете переглянути текст Шмуеля Рожанскі про специфіку його творчості.
4
листопада
Сьогодні святкує свій День народження музикознавець та педагог Юрій Зільберман. Тут Ви можете прочитати біографію діяча.
3
листопада
129 років тому народився відомий поет, драматург та автор популярних дитячих книжок Самуїл Маршак. Запрошуємо до прочитання фрагменту із опублікованих листів Корнія Чуковського до нього (рос. мовою).
1
листопада
Нині виповнюється 65 років архівісту та літературознавцю Юхиму Меламеду. Тут Ви можете ознайомитися з його архівними знахідками, що стосуються справи Бейліса (рос. мовою).
31
жовтня
У цей день виповнилося би 78 років поету, мистецтвознавцю, сценаристу та кінокритику Леоніду Череватенку. Радимо до прочитання рецензію на зібрання його різнопланових творів «Зворотній час. Зворотний зв’язок» (упорядник Валерія Богуславська).
30
жовтня
Нині виповнюється 117 років із Дня народження Надії Мандельштам – письменниці, дружини поета Йосипа Мандельштама. Тут Ви маєте змогу прочитати статтю про її життя в ув’язненні (рос.мовою).
30
жовтня
Сьогодні святкує 69-річчя дисидент, письменник, публіцист Ар’є Вудка. Радимо Вам прочитати фрагмент із його мемуарів (рос.мовою).
30
жовтня
У цей день виповнюється 113 років із Дня народження історика, дослідника соціально-економічного життя українського єврейства Саула Борового. Запрошуємо ознайомитися з його життєписом (рос.мовою).
27
жовтня
Сьогодні виповнюється 130 років із Дня народження художника Роберта Фалька. Тут Ви можете прочитати його життєпис та побачити приклади робіт майстра.
27
жовтня
153 роки тому народився письменник, поет, драматург та етнограф Семен Ан-ський. Радимо Вам переглянути статтю про життя та діяльність митця (рос. мовою).
20
жовтня
Сьогодні виповнюється 126 років із Дня народження живописця та графіка Марка (Меїра) Шейхеля. Запрошуємо до ознайомлення з його короткими біографічними даними та прикладами творів.
20
жовтня
Нині вітаємо з Днем народження Олександру Коваль – громадську діячку, очільницю ГО “Форум видавців у Львові”. Тут Ви можете прочитати її біографію та переглянути програму “Люди. Hard Talk” за її участі.
18
жовтня
Сьогодні виповнюється 127 років із Дня народження поета Ошера Шварцмана. Пропонуємо Вам ознайомитися зі статтею Леоніда Кациса про нього, опублікованою в журналі “Лехаим” (рос.мовою).
18
жовтня
У цей день 136 років тому народився Зеєв Жаботинський – засновник та ідеолог одного з різновидів сіонізму. Запрошуємо до прочитання статті Ігоря Лосєва “Символ порозуміння: Володимир Жаботинський став уособленням єврейсько-української співпраці”.
17
жовтня
Сьогодні виповнюється 69 років блискучому польському публіцисту та відомому дисиденту Адаму Міхніку. Тут Ви маєте змогу переглянути рецензію Михайла Гольда на його книгу “У пошуках свободи” (рос. мовою).
16
жовтня
Сьогодні святкує свій День народження знана українська дослідниця-історик Наталя Яковенко. Пропонуємо Вам ознайомитися з текстом її післямови до книги “Глибокий мул” Натана Гановера.
15
жовтня
Сьогодні виповнилося би 95 років поету Веніаміну Блаженному (псевдонім – Блаженних). Тут Ви можете відкрити для себе його вірші (рос. мовою).
15
жовтня
118 років тому народився відомий художник та мистецтвознавець Борис Аронсон. Запрошуємо Вас прочитати його статтю про єврейський живопис у співавторстві з Ісахар-Бер Рибаком.
14
жовтня
Сьогодні виповнилося би 89 років Гелію Снєгірьову – дисиденту, письменнику, публіцисту, режисеру. Радимо Вам нагадати собі основні віхи його життєвого шляху.
14
жовтня
У цей день виповнюється 110 років із Дня народження видатної мислительки, філософа та засновниці тоталітарної історичної школи Ханни Арендт. Тут Ви можете переглянути її текст “Особиста відповідальність за часів диктатури” (опубліковано в альманасі “Єгупець’24”).
13
жовтня
Нині святкує своє 78-річчя мистецтвознавець та історик мистецтва Дмитро Горбачов. Тут Ви можете прочитати фрагмент його спогадів, опублікованих у альманасі “Єгупець’21”.
8
жовтня
Сьогодні виповнилося би 82 роки литовському єврейському письменнику Іцхаку Мерасу. Запрошуємо Вас ознайомитися з його твором “Вічний шах”.
8
жовтня
У цей день святкує День народження Ірина Славінська – журналістка, ведуча, перекладачка та літературознавець. Радимо Вам прочитати її статтю “Найновіша французька література: спроба диференційного діагнозу”.
5
жовтня
Сьогодні святкує свій 75-річний ювілей мистецтвознавець, історик, літературознавець, публіцист Вадим Скуратівський. Пропонуємо Вам ознайомитися з його статтею “Євразійський синдром”.
1
жовтня
Нині виповнюється 113 років із Дня народження видатного композитора сучасності Володимира Горовиця. Запрошуємо ознайомитися зі статтею про нього.
27
вересня
Сьогодні святкує свій День нарождення поет та перекладач Микола Рябчук. Тут Ви можете прочитати одне з його оповідань.
23
вересня
Нині виповнилося 116 років із Дня народження поета Іцика Фефера. Пропонуємо Вам прочитати його  твори, видані в українському перекладі в “Антології єврейської поезії”.
22
вересня
Сьогодні виповнюється 120 років із Дня народження поета та публіциста Урі-Цві Ґрінберґа. Тут Ви можете ознайомитися з його віршами, перекладеними з мови їдиш.
18
вересня
47 років виповнюється Тімоті Снайдеру – історику, спеціалісту з історії Центрально-Східної Європи. Запрошуємо Вас переглянути відеоблог Леоніда Фінберга про нього.
18
вересня
Сьогодні святкує свій ювілей відома поетеса та культуролог Оксана Пахльовська. Пропонуємо Вам ознайомитися з відеозаписом інтерв’ю Леоніда Фінберга з нею, розміщеному на каналі “UKRLIFE.TV”.
17
вересня
У цей день святкує своє 66-річчя Сергій Тримбач – кінокритик та сценарист. Тут Ви можете прочитати інтерв’ю з ним щодо стану сучасного українського кінематографу.
15
вересня
Сьогодні виповнюється 75 років талановитому мультиплікатору Юрію Норштейну – автору “Їжачка в тумані”. Запрошуємо прочитати інтерв’ю з митцем, опубліковане в альманасі “Єгупець’20” (рос. мовою).
13
вересня
122 роки тому народився видатний поет Юліан Тувім. З цієї нагоди пропонуємо Вам ознайомитися з українськими перекладами його віршів, опублікованих у альманасі “Єгупець’21”.
11
вересня
У цей день свій 76-й День народження святкує знаний філософ Анатолій АхутінТут Ви можете подивитися його виступ у Києво-Могилянській академії (рос. мовою).
10
вересня
Сьогодні минає 156 років із Дня народження історика, публіциста та громадського діяча Шимона Дубнова. Запрошуємо Вас ознайомитися з його біографією (рос. мовою).
10
вересня
Сьогодні виповнюється 70 років громадському діячу та дисиденту Семену Глузману. Пропонуємо для прочитання уривок з його спогадів.
9
вересня
Виповнюється 126 років із Дня народження психолога та соціолога Курта Левіна. Запрошуємо Вас ознайомитися з рецензіями на його книгу “Мандрівка крізь ілюзії”.
8
вересня
Нині відзначаємо 142 роки із Дня народження поета Мордехая Файєрберга. Радимо для прочитання статтю про нього із журналу “Лехаим” (рос. мовою).
8
вересня
Сьогодні виповнюється 104 роки із Дня народження акторки та співачки Сіді Таль. Пропонуємо Вам нагадати собі основні віхи її життєвого та творчого шляху.
8
вересня
У цей день виповнюється 72 роки письменниці, літературному критику та літературознавцю Елеонорі Соловей. Запрошуємо ознайомитися з її “Притчею про поетів”.
6
вересня
Нині свій ювілей святкує художниця-графік Людмила Бруєвич. Радимо Вам відвідати сайт з її роботами.
4
вересня
Сьогодні виповнилося би 92 роки відомому поету та літературознавцю Єжи Фіцовському. Пропонуємо Вам переглянути рецензії різних авторів на його книгу, присвячену Бруно Шульцу.
4
вересня
Нині виповнюється 72 роки талановитому художнику Владіміру Любарову. Запрошуємо Вас ознайомитися з серією його картин “Єврейське щастя”.
3
вересня
Сьогодні своє 65-річчя святкує продюсер, керівник Київського театру поезії і пісні Семен Рубчинський. Тут Ви можете переглянути інтерв’ю з ним.
2
вересня
Сьогодні виповнюється 122 роки із Дня народження відомого письменника із трагічною долею Йозефа Рота. Пропонуємо Вам ознайомитися з біографією митця.
31
серпня
У цей день святкує 64-річчя письменник, історик та географ Павєл Полян (псевдонім – Павєл Нерлер). Запрошуємо прочитати його статтю “Відсутня ланка в передісторії Голокосту”(рос.мовою).
29
серпня
Сьогодні виповнюється 91 рік із Дня народження поетеси та перекладача віршів Василя Стуса Марлени Рахліної. Тут Ви можете переглянути її твори (рос.мовою).
29
серпня
Сьогодні виповнюється 112 років із Дня народження скульптора Якова Ражби. Пропонуємо Вам відвідати віртуальний музей “Київська колекція”, де представлені його роботи.
27
серпня
У цей день виповнилося би 75 років геніальному актору театру і кіно Богдану Ступці. Запрошуємо ознайомитися з інтерв’ю митця щодо його ролі у спектаклі “Тев’є-Тевель”.
25
серпня
Сьогодні виповнюється 318 років із Дня народження Баал Шем Това – засновника хасидського руху. Радимо Вам переглянути оповідання Шмуеля Аґнона про нього (рос.мовою).
20
серпня
У цей день виповнюється 49 років ізраїльському письменнику Етгару Керету. З цього приводу звертаємо Вашу увагу на публікацію його оповідань у альманасі “Єгупець’12” (рос.мовою).
18
серпня
Сьогодні виповнилося би 87 років письменнику Анатолію Кузнєцову – автору роману “Бабин Яр”. Пропонуємо Вам ознайомитися з біографією митця та історією створення книги.
18
серпня
У цей день 160 років тому народився видатний публіцист, громадський діяч та один із теоретиків сіонізму Ахад-Гаам. Запрошуємо Вас переглянути текст про основні віхи його життєвого шляху.
8
серпня
Сьогодні відзначаємо 129-ту річницю з Дня народження видатного письменника та лауреата Нобелівської премії з літератури Шмуеля Аґнона. Радимо до перегляду випуск відеоблогу з бесідою Леоніда Фінберга та Зої Копельман про митця.
31
липня
Сьогодні виповнюється 71 рік режисеру, письменнику та досліднику Голокосту Майклу Беренбауму. Запрошуємо Вас переглянути його текст “Унікальність і загальність Голокосту”.
30
липня
Сьогодні свій 52-й День народження святкує журналіст, громадський діяч та перекладач Андрій Павлишин.Тут Ви маєте змогу подивитися запис його розмови про творчість Бруно Шульца.
29
липня
У цей день народився видатний діяч – предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Андрей Шептицький. Сьогодні виповнюється 151 рік із Дня його народження. Запрошуємо Вас переглянути випуск відеоблогу Леоніда Фінберга про нього.
28
липня
Сьогодні виповнилося би 83 роки талановитому медику, історику медицини, письменнику та редактору альманаха “Єгупець” Гелію Аронову. Пропонуємо Вам ознайомитися з його текстом “Мій родовід”.
26
липня
Сьогодні виповнюється 135 років із Дня народження відомого живописця, графіка та театрального художника Давида Штеренберга. Запрошуємо Вас переглянути інформацію про нього та кілька прикладів робіт митця.
26
липня
Сьогодні виповнюється 118 років із Дня народження відомого живописця, скульптора та графіка Олександра Тишлера. У нашій невеликій статті Ви можете нагадати собі основні віхи його життя та творчої діяльності.
25
липня
Сьогодні виповнюється 127 років із Дня народження поета та перекладача Давіда Гофштейна. Пропонуємо Вам ознайомитися з різноманітними матеріалами, дотичними до його творчості .
24
липня
Сьогодні виповнюється 83 роки публіцисту, перекладачу та правозахистнику Зиновію Антонюку. Тут Ви можете переглянути його текст “Чи потрібен сьогодні юдео-християнський діалог?”.
22
липня
Сьогодні виповнюється 138 років із Дня народження геніального письменника та педагога Януша Корчака. Запрошуємо Вас прочитати уривки з його книги “Молитви тих, котрі не моляться”.
20
липня
Сьогодні виповнюється 105 років із Дня народження письменника, поета та драматурга Олександра Лізена. Пропонуємо Вам ознайомитися з його віршами, опублікованими в альманасі “Єгупець’18”.
14
липня
Сьогодні виповнюється 112 років із Дня народження відомого письменника Ісаака Башевіса Зінгера. Звертаємо Вашу увагу на його оповідання, опубліковані в альманасі “Єгупець’23”.
12
липня
Сьогодні виповнюється 124 роки із Дня народження письменника та художника зі світовим ім’ям Бруно Шульца. Запрошуємо Вас переглянути уривки з його листів та творів, опублікованих у “Книзі образів”, яку зібрав та впорядкував Єжи Фіцовський.
10
липня
Сьогодні виповнюється 66 років із Дня народження літературознавця, педагога, перекладача Петра Рихла. Радимо Вам ознайомитися з його статтею “Поезія після Освєнцима: «Фуга смерті» Пауля Целана як інтертекст”.
9
липня
Сьогодні виповнюється 81 рік із Дня народження художника Юлія Шейніса, який працював у жанрі станкового живопису та графіки. Пропонуємо Вам переглянути статтю Селіма Ялкута про нього (рос. мовою).
6
липня
Сьогодні виповнюється 129 років із Дня народження всесвітньо відомого митця та художника Марка Шагала. У нашій невеликій статті Ви можете нагадати собі основні віхи його життєвого та творчого шляху.
5
липня
Сьогодні виповнюється 114 років із Дня народження визначного художника Меїра Аксельрода. Пропонуємо Вам ознайомитися з деякими сторінками його біографії.
18
червня
В цей день свій День народження святкує Григорій Канович-визначний російський та литовський письменник, перекладач і драматург. Пропонуємо Вашій увазі його оповідання “Кармен з третього поверху” та “Пані Катажина”, які були опубліковані у 17 числі альманаху Єгупець (Російською мовою).
17
червня
Сьогодні виповнюється 105 років із Дня народження Віктора Некрасова. З цього приводу публікуємо уривки із книги “Ізгой. Віктор Нєкрасов у спогадах сучасників”
14
червня
Сьогодні ми відзначаємо День народження прекрасної художниці Зої Лерман. З цієї нагоди пропонуємо Вам два уривки з книги Селіма Ялкута “Мир Зои Лерман”.
Читати.
11
травня
Сьогодні святкує своє 59-річчя відомий український культуролог, політолог, головний редактор і засновник незалежного культурологічного журналу «Ї» Тарас Возняк. Пропонуємо переглянути цікаве інтерв’ю з ним.
11
травня
Виповнюється 115 років з Дня народження поетеси Рози Ауслендер. Пропонуємо переглянути розмову Леоніда Фінберга та Петра Рихла про неї на каналі ukrlife.tv
4
травня
Виповнюється 126 років з Дня народження художника та книжкового графіка Артура Кольника.
29
квітня
Сьогодні святкує своє 46-річчя відомий український літературознавець, публіцист та перекладач Юрко Прохасько. Пропонуємо Вам уривки зі збірок поезій Дебори Фоґель “Фігури днів” та “Манекени” у перекладі сьогоднішнього іменинника, що були опубліковані у 23 номері альманаху “Єгупець”.
28
квітня
Сьогодні відомому ізраїльському поету Михаїлу Генделєву виповнилося би 66 років. Пропонуємо Вашій увазі його вірш “Cобачий вальс нового тысяча девятьсот девяносто седьмого года”, що був опублікований у четвертому випуску альманаху “Єгупець”.
27
квітня
Виповнюється 101 рік із Дня народження польського єврейського письменника Юліана Стрийковського (Песаха Старка). З цієї нагоди публікуємо статтю Христини Брюховицької. “Юліан Стрийковський – Стрий у прозі“.
26
квітня
Цього дня знаному публіцисту, літературознавцю, дисиденту Леоніду Івановичу Плющу виповнилося би 76 роки. З цієї нагоди ми публікуємо його оповідання “Вбивство поета Василя Стуса”.
26
квітня
Виповнюється 102 роки з Дня народження Бернарда Меламуда. Публікуємо його оповідання “Біженець з Німеччини” у перекладі на російську Ірини Гурвіц.
18
квітня
17 квітня відомому новелісту і романісту Синтії Озік виповнилось 88 років. Бажаємо їй міцного здоров`я! Публікуємо есей “Кому належить Анна Франк?” з її книги Метафори і пам’ять.
11
квітня
9 квітня виповнюється 104 роки із дня народження видатного літературознавця, перекладача і публіциста Лева Копєлєва. Пропонуємо Вашій увазі статтю із журналу “Лехаим” присвячену йому.
8
квітня
9 квітня виповнюється 145 років із дня народження видатного скульптора Ісаака Іткінда. У нашому розділі “Розмови про юдаїку” ми опублікували сюжет казахстанського телеканалу “Білім және Мәдениет” присвячений йому.
7
квітня
7 квітня виповнюється 56 років публіцисту Ігорю Гольфману. Пропонуємо Вашій увазі його статтю “В конкурентной борьбе” в журналі “Антиквар”
6
квітня
7 квітня виповнюється 64 роки відомому єврейському письменнику, літературознавцю, історику Геннадію Естрайху. Пропонуємо Вашій увазі його статтю “КИЇВ. МУДРЕЦІ ТА ЛІТЕРАТУРНА МОЛОДЬ” у перекладі Анастасії Гуленко, опубліковану в 20-му числі альманаху “Єгупець”
6
квітня
Сьогодні виповнюється 90 років із дня народження видатного ізраїльського історика Єгуди Бауера. Публікуємо його статтю “Місце Голокосту в сучасній історії” з українського видання книги Джона Рота і Майкла Беренбаума “Поза межами розуміння. Богослови та філософи про Голокост”
2
квітня
Сьогодні виповнюється 81 рік із дня народження видатного єврейського письменника Шимона Редліха. Публікуємо главу 2 “Близькі і далекі сусіди” з його книги “РАЗОМ І НАРІЗНО В БЕРЕЖАНАХ. Поляки, євреї та українці, 1919–1945” у нашій рубриці “Текст з шухляди”.
29
березня
Сьогодні виповнюється 108 років із дня нородження видатного єврейського поета Шике Дріза. У нашій рубриці “Текст з шухляди” публікуємо декілька його віршів у перекладі Валерії Богуславської зі збірника”Скрипковий майстрер”.
18
березня
У День народження видатного письменника та драматурга Фрідріха Горенштейна,пропонуємо вам прочитати його оповідання “Сны Тимура” у нашій рубриці “Текст з Шухляди”.
19
серпня
1897 року народився Роман Вишняк (Roman Vishniac) – американський фотограф, найбільш відомий своєю серією фотографій, в яких відображено життя східноєвропейського єврейства до Голокосту. Повний архів робіт Вишняка зберігається у Міжнародному центрі фотографії у Нью-Йорку.
12
серпня
1953 року було розстріляно 13 членів Єврейського антифашистського комітету. Статтю «У них не было шанса», присвячену історії ЄАК, можна прочитати в журналі Лехаим.
28
липня
1932 року день народження Гелія Аронова, українського письменника. Короткий автобіографічний текст Аронова «Мій родовід».
27
липня
народився письменник, журналіст, публіцист Володимир Короленко. На нашому сайті можна прочитати нариси Короленка, написані у 1913 року під час проведення справи Бейліса у Києві.
26
липня
день народження Івана Дзюби. У вересні 1966 року, у річницю 25-річчя від початку розстрілів у Бабиному Яру, Іван Дзюба разом із Віктором Некрасовим, Гелієм Снєгірьовим і Володимиром Войновичем взяв участь у несанкціонованому жалобному мітингу і виступив там. Текст цього виступу уперше було надруковано в альманасі «Єгупець».
22
липня
народився Януш Корчак – польський лікар, педагог, публіцист, письменник. Пропонуємо вашій увазі уривок «Молитви тих, котрі не моляться» з його книги «Дитя людське: вибрані твори», що була видана у перекладі українською видавництвом «Дух і Літера».
6
липня
у містечку Ліозно в Білорусі народився великий художник Марк Шагал. Пропонуємо вашій увазі фрагмент з книги-автобіографії Шагала «Моє життя».
28
червня
1924 року народився видатний скульптор, художник, поет Вадим Сидур. Стаття його сина, Михайла Сидура «Время и его художник. Творческая биография Вадима Сидура», опублікована в №10 журналу «Єгупець».
22
червня
1916 року народився Еміль Факенгейм – один із видатних сучасних філософів, автор відомої праці «Що таке юдаїзм?». Пропонуємо вам його есей «614 заповідь» із видання «Поза межами розуміння».
18
червня
1971 року день народження чудового українського єврейського художника Павла (Пінхаса) ФішеляІнтерв’ю з ним опубліковано в альманасі «Єгупець» №17.
17
квітня
1928 року народилася знана американська письменниця, романістка та есеїстка Сінітія Озік. Познайомитися з її словом можна прочитавши уривок з її книги «Метафори і пам’ять» – «Кому належить Анна Франк?».
9
квітня
1912 року в Києві народився Лев Копєлєв – відомий германіст, дисидент, правозахисник. Про нього було опубліковано у журналі «Лехайм» статтю «Бурная и парадоксальная жизнь Льва Копелева». Детальніше….
6
березня
народився Шимон Маркіш – літературознавець, есеїст та критик. Детальніше….
2
березня
1859 року народився всесвітньовизнаний єврейський письменник Шолом-Алейхем. Про нього та його творчість була надрукована стаття в журналі «Лехайм». Детальніше….
19
лютого
1899 року народився відомий графік та скульптор Марк ЕпштейнДетальніше…
27
січня
Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. У 1945 року Радянська армія визволила в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі. Присвячений цьому текст «Унікальність і загальність Голокосту» Майкла Беренбаума. Детальніше…
23
січня
1891 року народився український поет та перекладач Павло Тичина, який немало переклав і з єврейської мови їдиш. Твори єврейських поетів у перекладі Павла Тичини можна почитати тут…
15
січня
1918 року у Києві було засновано об’єднання Культур-Ліґа, яке стало осередком єврейської їдишської культури в Україні, і ширше – у Центрально-Східній Європі. Детальніше…
1891 року народився Осип Мандельштам. Детальніше…