Обговорення книжки Олі Гнатюк «Відвага і страх»

Додано by

10 лютого в Музеї НаУКМА відбулося обговорення книжки професора НаУКМА, відомої дослідниці Олі Гнатюк «Відвага і страх».

Оля Гнатюк є знаною дослідницею історії та літератури України, професором Варшавського університету, у 2006–2010 роках працювала у культурному відділі Посольства Республіки Польща у Києві. Сьогодні викладає у Києво-Могилянській академії.

“Для мене, як для автора, це книжка не тільки про Львів, не тільки про окупацію, бо таких книжок не так уже й мало. Це книжка, яка намагається перенести розповідь із макроісторії в мікроісторію, з площини національного наративу в особисту історію. Спроба вийти поза національні наративи, українські, польські, а також поза єврейський наратив, який сконцентрований на Голокості. Я спробувала подивитись на ту саму історію, але зовсім з іншого погляду, з погляду мікроісторії, в сенсі історії Львова та історії особистої, так як вона сприймається героями цієї книжки. Я не намагаюсь входити в тіло чи в душу певного героя, отже, я не виписую психології моїх героїв, а намагаюсь розповісти на основі особистих свідчень чи інших еґо-документів про взаємини певного героя з колегами різних національностей. І саме так я виходжу на історію цих різних громад – польської, української та єврейської. Звичайно, ця історія не починається у вересні 1939 року і не закінчується в липні 1944-го року. Вона має передісторію: від початку ХХ століття, періоду міжвоєнного, а також має і післяісторію. Все, що відбувається із героями після війни не є цілком поза кадром. Це спроба подивитись, а що ж із нами відбувалось, до того, під час того і після. Залежно від постаті це достатньо різні історії. А саме історії людей, які були примусово переселені до Польщі, які емігрували, опинились десь на Заході, та тих, хто залишився у Львові, або тих, хто хотів залишитись, але їх відправили в тюрми та концтабори. Я будувала їх так, щоб показати різні середовища інтелігенції, і не тільки академічної, а й художників, і літераторів, і медичне середовище, і математиків, і філологів.” Оля Гнатюк для «ЛітАкцент»

Comments are disabled