Відкриття меморіальної дошки Янушу Корчаку

У Всесвітній день дитини, 20.11.2012 року, в Києві відбулась урочиста церемонія відкриття меморіальної дошки Янушу Корчаку по вул. Володимирській, 47.

Януш Корчак – людина, яка стала легендою ще за життя, класик дитячої літератури, педагог-новатор, зачинатель діяльності на захист прав дитини і повної рівноправності дітей. Він стверджував, що дитина має право бути такою, як вона є, має право на повагу, на помилку, на висловлення своїх думок.

2011 року Сейм Республіки Польща оголосив 2012 рік «Роком Януша Корчака», що проходить під гаслом «Немає дітей – є люди». Саме у Києві видатний педагог перебував на початку ХХ століття, і саме тут писав одну зі своїх основоположних педагогічних праць: «Як любити дитину» (1918). Це також привід нагадати про важливість та роль прав дитини у сучасному суспільстві за допомогою творів Януша Корчака та його життєвої позиції.

У створенні проекту «Меморіальної дошки Янушу Корчаку» взяли участь: Посольство Республіки Польща у Києві,  Польський інститут у Києві, Центр досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства (Центр Юдаїки), Українське товариство імені Януша Корчака, екскурсійне бюро «Інтересный Киев» («Захоплюючий Київ»).

Автор меморіальної дошки – скульптор Іван Григор’єв. Розміщено її на єдиному вцілілому будинку, пов’язаному з перебуванням Януша Корчака у Києві під час Першої світової війни. У ті часи у будинку розташовувалась польська гімназія для дівчат та дитячий садок, куди приходив працювати з дітьми Старий Доктор.

З урочистою подією киян привітали Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін, заступник міністра культури України Тимофій Кохан, уповноважений із прав дитини Юрій Павленко, виконувач обов’язків начальника Головного управління охорони культурної спадщини Яків Діхтяр, а також керівник Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства Леонід Фінберг, голова Українського товариства Януша Корчака Світлана Петровська та автор меморіальної дошки, скульптор Іван Григор’єв.

На заході також була присутньою молодь Кловського ліцею, в якому розміщений єдиний в Україні Музей Я. Корчака, та студенти «Києво-Могилянської академії» й інших навчальних закладів.

Фото Андрія Павлишина та Євгена Шведкова